Historia


W 藕r贸d艂ach pisanych o Gorzowie m贸wi si臋 jako o grodzie kasztela艅skim pod nazw膮 "Landsberg" po raz pierwszy w 1270 roku. Nazwa ta sk艂ada si臋 z dw贸ch cz艂on贸w "Land" - kraj, kraina, teren, ziemia oraz "Berg" czyli g贸ra. W okolicach Gorzowa g贸r raczej nie ma, pochodzenia tego s艂owa upatruje si臋 zatem w czasowniku "bergen" o znaczeniu - chroni膰, ukrywa膰 si臋, dawa膰 schronienie. Taka te偶 by艂a rola i zadanie powsta艂ego grodu. W XII wieku powsta艂o na tym terenie szereg grod贸w kasztela艅skich (Olesno, Byczyna, Namys艂贸w), kt贸rych zadaniem by艂y m.in. funkcje obronne.

Gr贸d gorzowski wype艂nia艂 do艣膰 du偶膮 luk臋 mi臋dzy Byczyn膮, a Olesnem. Zlokalizowany prawdopodobnie na pag贸rku, gdzie obecnie znajduje si臋 plebania, otoczony by艂 od p贸艂nocy i wschodu, czyli od strony rzeki Prosny, szerokim pasmem bagien i mokrade艂. Na po艂udnie od pag贸rka przep艂ywa艂a przez bagna rzeka Brynica, dop艂yw Prosny. Do wn臋trza grodu prowadzi艂 most zwodzony, kt贸rego resztki znaleziono jeszcze przy budowie fundament贸w dzisiejszej plebani.

Przypuszczalnie usypany wa艂 ziemny wok贸艂 grodu wraz z otaczaj膮cymi bagnami i mokrad艂ami stanowi艂 z natury miejsce obronne. Kiedy tak naprawd臋 Gorz贸w sta艂 si臋 miastem nie jest wiadomo. Z dost臋pnych dokument贸w wynika, 偶e jako miasto wyst臋puje po raz pierwszy w 1294 roku.

Przyj膮膰 wobec tego mo偶na, 偶e przy warowni Landsberg w ko艅cu XIII wieku zosta艂o zachowane miasto na prawie niemieckim. O jego za艂o偶eni zdecydowa艂a mi臋dzy innymi okoliczno艣膰, 偶e przebiega艂a t臋dy jedna z dr贸g 艂膮cz膮cych Wroc艂aw z Krakowem prowadz膮ca przez Olkusz, Cz臋stochow臋, Gorz贸w, Kluczbork, Namys艂贸w i Ole艣nic臋. Na podstawie dalszych dokument贸w mo偶na ustali膰 bardzo zmienne politycznie losy miasta w epoce feudalnej do pocz膮tk贸w XIX wieku.

Gorz贸w do 1294 r. nale偶a艂 do ksi臋stwa wroc艂awskiego po czym przy艂膮czony zosta艂 do ksi臋stwa g艂ogowskiego. Po 艣mierci Henryka G艂ogowczyka (1309) w dokumencie podzia艂owym z 29 lutego 1312 roku zaznaczono przynale偶no艣膰 Gorzowa ze swym okr臋giem do ksi臋stwa ole艣nickiego, p贸藕niej (1323) do ksi臋stwa brzesko-legnickiego, od 1329 - jako lenno korony czeskiej.

W tym te偶 czasie Gorz贸w zmieni艂 swoj膮 przynale偶no艣膰 pa艅stwow膮. Dot膮d nale偶a艂 do Polski lecz w 1331 roku Henryk VI Wroc艂awski, przej艣ciowy pan Gorzowa uzna艂 si臋 lennikiem kr贸la czeskiego Jana I Luksemburczyka.

艢l膮sk pr贸bowa艂 odzyska膰 kr贸l polski Kazimierz Wielki. W latach 1345-1348 prowadzi艂 wojny z Luksemburgami. Jednak偶e na mocy pokoju podpisanego w Namys艂owie 22 listopada 1348 roku 艢l膮sk pozosta艂 we w艂adaniu Karola IV kr贸la czeskiego i cesarza niemieckiego. Na mocy traktatu podpisanego w Pradze 1. maja 1356 roku Kazimierz Wielki zrzek艂 si臋 m.in. Kluczborka, Wo艂czyna, Byczyny i Gorzowa, w zamian za zrzeczenie si臋 przez Karola IV praw do zwierzchnictwa nad ksi臋stwem p艂ockim i Mazowszem. Faktycznie miasta te w 1356 roku przechodz膮 w do偶ywotnie posiadanie Bolka II 艣widnicko-jaworskiego. Bolko II przekaza艂 Gorz贸w w 1363 roku swemu siostrze艅cowi, W艂adys艂awowi II Opolczykowi. Kiedy Opolczyk w porozumieniu z Zygmuntem Luksemburgiem usi艂owa艂 dokona膰 zamachu na zamek krakowski w 1396 roku W艂adys艂aw Jagie艂艂o rozprawi艂 si臋 z Opolczykiem, w贸wczas wojska polskie b艂yskawicznie wkroczy艂y na 艢l膮sk i zdoby艂y Gorz贸w, Olesno i Lubliniec.

Nabytki Jagie艂艂o przekaza艂 staro艣cie krakowskiemu Spytkowi z Melsztyna, kt贸ry z kolei to miasto da艂 w zastaw w 1397 roku ksi臋ciu cieszy艅skiemu Przemkowi, najsilniejszemu w贸wczas z Piast贸w 艢l膮skich. Oko艂o 1400 roku miasto wr贸ci艂o jednak pod panowanie ksi膮偶膮t opolskich i wkr贸tce po tym sta艂o si臋 miastem prywatnym.

Ostatni Piast Opolski, ksi膮偶臋 Jan II (zm. 1532) sprzeda艂 Gorz贸w wraz z okolicznymi wsiami (Jamy, Ko艣cieliska, Wi臋ckowice, Go艂a Budz贸w, Nowa Wie艣 i Paw艂owice) za 850 w臋gierskich floren贸w szlachcicowi Hansowi Frankembergowi z Pro艣lic ko艂o Kluczborka z zastrze偶eniem, 偶e nabywca nie b臋dzie robi艂 偶adnych trudno艣ci kupcowi i nie ustanowi 偶adnych nowych ce艂. Poza tym w latach 1469-1526 Gorz贸w dzieli艂 losy ca艂ego 艢l膮ska. Ponad dwa wieki pozostawa艂 w r臋kach rodziny Frankemberg贸w.

W 1717 roku miasto naby艂 Adam Ozorowski z Pietrowic Wielkich ko艂o Raciborza. W rodzinie Ozorowskich pozostawa艂 Gorz贸w do 1764 roku.

W p贸藕niejszych latach miasto cz臋sto stawa艂o si臋 przedmiotem r贸偶nych transakcji. W 1765 r. Gorz贸w nale偶a艂 do Eleonory Zofii von Reichenstein, w 1783 r. w艂a艣cicielem miasta by艂 J贸zef von Pacze艅ski, a w 1789 r. Gorz贸w znalaz艂 si臋 w posiadaniu Leopolda Ozorowskiego. Po jego 艣mierci w 1805 r. 偶ona sprzeda艂a Gorz贸w Zofii von Osten-Sacken. Zmar艂a ona w 1811 r. pozostawiaj膮c Gorz贸w w spadku swojej c贸rce Krystynie-ksi臋偶niczce von Hohenlohe - Imgelfurgen. W posiadaniu tej rodziny Gorz贸w pozostawa艂 do 1931 r. po czym zosta艂 rozparcelowany.

Tak jak zmieniali si臋 w艂a艣ciciele Gorzowa zmienna te偶 by艂a przynale偶no艣膰 pa艅stwowa miasta. Od pocz膮tku swojego istnienia sta艂 si臋 wi臋c Gorz贸w 艢l膮ski miastem wielonarodowo艣ciowym i wieloj臋zycznym otwartym na 艣wiat i przybywaj膮cych do niego ludzi.

Gorz贸w 艢l膮ski w swej historii nigdy nie osi膮gn膮艂 szczeg贸lnego znaczenia. Zawsze by艂 miastem granicznym. Szukaj膮c pracy, chleba i wykszta艂cenia gorzowianie cz臋sto opuszczali miasto udaj膮c si臋 w 艣wiat.

W 1932 roku G贸rno艣l膮skie Towarzystwo Ziemskie wykupi艂o od ksi臋cia 330 ha grunt贸w maj膮tku gorzowskiego (z wyj膮tkiem las贸w) z przeznaczeniem na ich parcelacj臋 i budow臋 zagr贸d ch艂opskich. W wyniku parcelacji miasto rozbudowa艂o si臋 w kierunku po艂udniowym.

Mieszka艅cy okolicznych wiosek oraz Gorzowa w du偶ej mierze utrzymywali si臋 z uprawy roli. Znamienna jest umowa z dnia 22.04.1841 r. gorzowskich hodowc贸w trzody chlewnej z Tomaszem Kuk艂膮. Zobowi膮za艂 si臋 on pa艣膰 i strzec trzod臋 gorzowskich rolnik贸w w ilo艣ci oko艂o 120 sztuk. O wskazanych godzinach w umowie Kuk艂a wychodzi艂 na gorzowski rynek i tr膮bi艂 w r贸g. Rolnicy wypuszczali wtedy na ulic臋 swoj膮 trzod臋, kt贸ra bieg艂a na rynek.

Na pami膮tk臋 tego specyficznego zwyczaju, kt贸ry powsta艂 pod koniec lat pi臋膰dziesi膮tych XIX wieku Kukle ufundowano p艂askorze藕b臋 w murze jednego z dom贸w przy rynku gorzowskim, wmurowanej tam w 1941 roku i zachowanej do dzi艣. W Gorzowie 艢l膮skim, jak w ka偶dym innym mie艣cie od czas贸w lokacji istnia艂o i rozwija艂o si臋 rzemios艂o oraz handel.

Pierwsi rzemie艣lnicy gorzowscy w zachowanych dokumentach pojawiaj膮 si臋 pod koniec XV wieku, jako pierwszy powsta艂 cech garncarzy w oparciu o wydobywanie z艂o偶a gliny w Gorzowie i okolicach, kt贸re eksploatuje si臋 do dzi艣. W 1630 roku za艂o偶ono cech szewski, ok. 1700 krawiecki, a w 1730 powsta艂 cech niemiecki skupiaj膮cy stolarzy, bednarzy, kowali i 艣lusarzy.

Spis z 1831 roku m贸wi o 83 zak艂adach rzemie艣lniczych r贸偶nej wielko艣ci. Wyroby rzemie艣lnicze znajdowa艂y zbyt na targach i jarmarkach wielkopolski oraz na targach gorzowskich odbywaj膮cych si臋 cztery razy w roku. Rzemios艂o gorzowskie zacz臋艂o upada膰 z pocz膮tkiem XIX wieku na skutek konkurencji z szybko rozwijaj膮cymi si臋 zak艂adami w du偶ych miastach.

W pierwszej po艂owie XIX wieku w Gorzowie powsta艂y huty 偶elaza. Obfito艣膰 las贸w na tym terenie pozwala艂a na uzyskiwanie w臋gla drzewnego potrzebnego dla hut. Surowcem dla nich by艂y miejscowe rudy darniowe le偶膮ce na ma艂ej g艂臋boko艣ci. Najwi臋ksz膮 hut膮 by艂a "Paulina" znajduj膮ca si臋 w Wi臋ckowicach stanowi膮ca w艂asno艣膰 ksi臋cia ze S艂awi臋cic. Od nazwy tej huty wywodzi si臋 p贸藕niejsza nazwa kolei na trasie Olesno - Zawisna. Mniejsze huty znajdowa艂y si臋 w Krzy偶anowicach, Zawi艣nie, Gorzowie nad Prosn膮 - zarz膮dza艂 nimi niejaki Gallinek. W Paw艂owicach znajdowa艂a si臋 huta "J贸zefa" w艂asno艣膰 pana z Koz艂owic. Huty upad艂y z chwil膮 wprowadzenia do wytopu 偶elaza koksu.

Dzieje mieszka艅c贸w Gorzowa i okolic s膮 d艂ugie i cz臋sto bolesne. Nie spos贸b opisa膰 ca艂ego biegu wydarze艅 historycznych. Ludno艣膰 prze偶ywa艂a wojny, czas wzgl臋dnego spokoju, zmiany w艂adz, germanizacj臋, polonizacj臋, ucieczk臋 lub wygnanie.

Ziemi臋 t膮 n臋ka艂y cz臋ste po偶ary (1772, 1802, 1888), kt贸re strawi艂y prawie ca艂e miasto w tym ko艣ci贸艂, szko艂臋, zagrody, szpital oraz epidemie. Najwi臋ksza z nich - epidemia cholery w 1852 roku spowodowa艂a 艣mier膰 jednej sz贸stej cz臋艣ci mieszka艅c贸w.

艢ladami minionych lat s膮 zachowane zabytki szczeg贸lnie architektury sakralnej w tym drewnianej, dwory, pa艂ace i parki oraz budynki mieszkalne znajduj膮ce si臋 na terenie dzisiejszej gminy Gorz贸w 艢l膮ski.