Zgodnie z tradycją na przełomie sierpnia i września organizowane są uroczystości Święta Plonów. Tegoroczne Dożynki Gminne obchodzono uroczyście w dniu 5 września 2010r. w Gorzowie Śląskim. Organizatorem tegorocznych Dożynek były Osiedla Gorzowa Śląskiego (Centrum, Południe i Północ) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Miasta Gorzów Śl.

       Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się Mszą dziękczynną o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Trójcy. Po Mszy Św. korony żniwne oraz barwne korowody dożynkowe w asyście Orkiestry Dętej z Gorzowa Śl. przemarszowały na boisko sportowe w Gorzowie Śl.

005 043.jpeg

005 046.jpeg

       Nieodłącznym elementem dożynek był konkurs na najładniejszą koronę i najładniejszy korowód dożynkowy. Tytuł najładniejszej otrzymała korona dożynkowa ze wsi Dębina.

 dębina.jpeg
 

Drugie miejsce w tej kategorii powędrowało do Osiedla Południe w Gorzowie Śl., trzecie miejsce przyznano koronie ze Zdziechowic. W tym roku przyznano wyróżnienie dla  korony z Kozłowic. Oceniane przez komisję były również barwne korowody dożynkowe, które swą tematyką w sposób humorystyczny nawiązywały do codziennych spraw mieszkańców gminy. W kategorii na najładniejszy korowód dożynkowy pierwsze miejsce zajął korowód z Osiedla Centrum Gorzowa Śl. , drugie miejsce przyznano korowodom wsi Dębina, trzecie miejsce Nowa Wieś. Wyróżniono korowód z Osiedla Północ Gorzowa Śl.

      Podczas cześci oficjalnej Starostowie Dożynek Państwo Beata i Jan Cieślowie przekazali na ręce Burmistrza symboliczny chleb dożynkowy ze zboża z tegorocznych plonów z prośbą o przyjęcie.

                       dozynki 3.jpeg
                       dożynki 1.jpeg
 

        Burmistrz Artur Tomala przywitał gości, dziękował organizatorom,uczestnikom, rolnikom oraz wszystkim , którzy obsługiwali polskie rolnictwo. Podziękował rolnikom za ich pracę i trud, których owoce są niezbędne dla życia mieszkańców miast i wsi, a także za kultywowanie tradycji jaką jest Święto Plonów. Do gości i rolników słowa skierował Prezes Izby Rolniczej woj. opolskiego Herbert Czaja oraz Starosta Oleski dziękując rolnikom za tegoroczne zbiory żniwne.

         W programie artystycznym dożynek wystapili: Kabarte TRIO, Chłopcy z Łazisk, Biesiada z zespołem DUO FENIX. Uroczystości zakończyły się zabawą tabneczną z zespołem OMEGA trwajacym do pioźnych godzin wieczornych.