PARTNERSTWO GMIN GORZÓW ŚLĄSKI & FEHERVARSCURGÓ

Dnia 4 maja 2012 roku Burmistrz Gorzowa Ślaskiego- Artur Tomala oraz Burmistrz Fehervarscurgó Viktória Schmidtne Cser  podpisali akt partnerstwa między Gminami Gorzów Śląski (POLSKA) i Fehervarcsurgó (WĘGRY)

koniec tekstu promocyjnego
4 maja 2012 roku podczas uroczystego spotkania w Fehervarcsurgó Pan Artur Tomala- Burmistrz Gorzowa Śląskiego wraz z Panią Viktória Schmidtne Cser- Burmistrz Fehervarcsurgó podpisali Porozumienie o współpracy.
 
Kontakt zainicłowała Gmina Fehervarcsurgó poszukując przyjaciela na opolszczyźnie i z tą sprawą zwróciła sie do Urzędzu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Naturalnie byliśmy zadowoleni z propozycji, w związku z czym podjęliśmy przygotowania do poznania się, czego efektem jest podpisany akt partnerstwa. "Byliśmy świadkami wydarzenia, którze rzadko zdarza się w historii każdej gminy. To formalne narodziny kontaktów partnerskich między miejscowościami. Jest to jedna z charakterystycznych form budowania kontaktów międzynarodowych przez miejscowości, które następnie wypełnione sa nie tylko urzędowymi spotkaniami. Rodzącie się więzi stanowią o istocie partnerstwa: lepszym, wzajemnym zrozumieniu, akceptacji i pomocy. Mieszkańcom gmin należy stworzyć możliwości do bliższego poznania się, nawiązania przyjaźni, pobudzić do wymiany informacji dotyczących życia i problemów, w których- w ramach uzgodnionych programów- powinni brać udział przedstawiciele i aktywiści życia gospodarczego, kulturalnego, sztuki, sfery socjalnej, obszaru służby zdrowia czy sportu."- Burmistrz Fehervarcsurgó- Viktória Schmidtne Cser. 
 
Wierząc w to, że wszystkie słowa zapisane w dokumencie przemienione zostaną w czyny- Burmistrz Gorzowa Śląskiego, Pan Artur Tomala, wraz z Burmistrz Fehervarcsurgó, Pani Viktórią Schmidtne Cser wspólnie złożyli podpisy na dwóch egzemplarzach  przygotowanych dokumentów oraz wygłosili okolicznościowe przemówienia.     
porozumienie.jpeg
porozumienie...jpeg

 
 
Fehérvárcsurgó
 
Nazwa miejscowości wskazuje na bliskie powiązania z miastem Székesfehervár. Na granicach miejscowości przepływa potok Gaja, tworzący w okolicach miejscowości spory zbiornik wodny. W dawnych czasach miejscowość powstała na skrzyżowaniu dróg handlowych, z tamtych czasów zachowało się wiele pamiątek archeologicznych. W pobliżu wzniesienia Várhegy natrafiono na pozostałości grodu ziemskiego z epoki żelaza. Na północ od gminy, na położonych obok siebie dziewięciu wzniesieniach odkryto pozostałości grobów książęcych z I wieku p.n.e. W odkrytych niszach znaleziono urny ze szczątkami zmarłych. Obok nich znaleziono także naczynia z przedmiotami mogącymi przydać się do życia w nowym świecie.
 
Potok Gaja – Rzymianie już w dawnych czasach wykorzystywali istniejące warunki terenowe do zbudowania zbiornika wodnego, wykorzystywanego następnie do połowu ryb. Według przekazów historycznych – spiętrzenie wód potoku Gaja było jeziorem rybnym króla Macieja. (Mátyása). Według innych przekazów zaś – Turcy zbudowali zbiornik, którego zapory w średniowieczu wykorzystywano do umocnień obronnych miasta Székesfehérvár. Zapora miała 60 m długości i została wybudowana w miejscu zapory ziemnej z okresu żelaza. W pobliżu wybudowano także strażnicę.
 
Według źródeł historycznych, miejscowość Fehérvárcsurgó otrzymali krzyżowcy z Székesfehérváru, jako dar króla II Endre. W 1333 roku istniała już plebania. W 1480 roku miejscowość jest wymieniana jako miejsce poboru cła.
 
W połowie XVI wieku, będąca własnością zarządcy Istvána Rozgonyi okolica, stała się częścią majątku rodziny szlacheckiej Nádasy. W 1834 roku majátek Csurgó znalazł się w rękach rodziny barona György Károlyia. Wybudowany przez niego pałac z uwagi na osobę budowniczego - jest miejscem narodowej ofiarności, gdyż György Károlyi – obok Istvána Széchenyi i Wesselényi – był jedną ze znaczących postaci okresu węgierskiej reformacji , który w roku 1825 na jednym z posiedzeń parlamentu ofiarował ówczesnych 40 000 forintów na założenie Węgierskiej Akademii Nauk.
 
W okresie II wojny światowej, członkowie rodziny i potomkowie barona zajmowali się organizacją pobytu wielu polskich żołnierzy uchodźców. Żołnierze ci w podzięce za troskliwą opiekę i pomoc, wykonali w kamieniu, stojący do dzisiejszego dnia w centrum gminy pomnik Matki Boskiej, jak tutaj nazywają „Królowej Pokoju” .
 
W miejscowości urodził się znany rzeźbiarz Amerigo Tot (Imre Tóth 1909-1984).
 
W odległości 2 kilometrów od pałacu znajduje się zbiornik „Vaskapu” (zbiornik Fehérvárcsurgó, powierzchnia wodna 312 hektarów,) ulubione miejsce wędkarzy i kąpielisko.

Wędkarstwo
Wędkowanie możliwe jest na położonym przy miejscowości jeziorze. Raj dla wędkarzy, którzy wyławiają sporej, rekordowej wielkości ryby , jak: kapie, amury, szczupaki, sumy, okonie, karasie, ale także i srebrne karasie, pstrągi. Rekordy: szczupak – 77 kg, karp – 26 kg, amur – 22 kg

Kąpielisko
Przy jeziorze , od strony Fehérvárcsurgó , ale także od stronie zachodniej oraz innych miejscach – wyznaczone są kąpieliska i miejsca do plażowania.
 
Myślistwo
Obszar Fehérvárcsurgó – bogaty w zwierzynę - jest atrakcyjny także dla myśliwych. Działa na nim wiele kół łowieckich., jak również organizowane są polowania na zamówienie.  Tereny łowieckie oczekują na miłośników polowań. Głównym gospodarzem tych terenów jest firma Vadex S.A.
 
Wszędzie Lasy- Doliny- Wzgórza !!!!
Wymarzony obszar dla pieszych wędrówek i wycieczek. W pobliżu spotkać można zamki, pałace, przykłady budownictwa ludowego, piwnice winne, pomniki, rejony chronione w górach Bakony i górach Vértes wraz z bogatą fauną i florą.
 
Narciarstwo
W odległym o 4 km od Fehérvárcsurgó Bodajku , od 1985 istnieje stok narciarski wraz z wyciągiem. Pochylenie stoku i jego szerokość stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa głównie przez dzieci i początkujących narciarzy. Na podłożu stoku ułożona nawierzchnia z tworzyw sztucznych umożliwia uprawianie narciarstwa także w okresie wiosennym.

Park myśliwski
Park myśliwski położony jest przy północnych granicach Fehérvárcsurgó. Park założył baron Gyula Károlyi w roku 1890. Obecnie, na obszarze 1500 ha można spotkać takie zwierzęta jak: jelenie i sarny, dziki, muflony oraz drobne okazy żyjących dziko zwierząt.
 
Pałac i arboretum
Pałac wybudowany w latach 1844 – 1858 przez barona György Károlyia, według projektu Heinricha Kocha i pomocy młodego wówczas architekta Miklósa Ybla. Obiekt często odwiedzany przez turystów odwiedzających Fehérvárcsurgó i miejsce wielu imprez kulturalnych. Przy obiekcie pałacowym znajduje się park i arboretum. 
Do znanych osób związanych z Fehérvárcsurgó zalicza się urodzony w tej miejscowości artysta grafik i rzeźbiarz Amerigo Tot (Imre Tóth – 1909-1984). Jednym ze znanych jego dzieł jest pomnik Madonny z Csurgó , który ofiarował miejscowości. Pomnik można zobaczyć w wybudowanym w XIII wieku katolickim kościele.
W centrum miejscowości – dosłownie kilkadziesiąt metrów od Urzędu Gminy – znajduje się pomnik „Królowej Pokoju” (jak tutaj go nazywają), a konkretnie ok. 60 cm pomnik Matki Boskiej, wykonany i ofiarowany rodzinie barona Károlyia oraz miejscowemu społeczeństwu w roku 1943 przez polskich uchodźców wojennych, w dowód wdzięczności za przyjęcie i opiekę w okresie II wojny światowej.
 
W miejscowości i okolicy znajduje się także wiele innych , godnych obejrzenia pamiątek !!!
Codzienne życie
W gminie Fehérvárcsurgó można spotkać wszystko, co potrzebne jest w życiu codziennym : przychodnia lekarska dla dzieci i dorosłych, przedszkole, szkoła podstawowa, sklepy spożywcze, cukiernia, poczta, spółdzielnia oszczędnościowa, gościniec, piwiarnia, stacja benzynowa, salon piękności i wiele, wiele innych …