19 października 2013 r.- Finł „Tony Zdrowia” oraz Biała Sobota w Opolski Centrum Onkologii. Mammografia skryningowa, konferencja oraz koncert w finale kampanii „Tony Zdrowia”.

 

Od dawna dzień  17 października  jest obchodzony jako Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji od kilku lat Opolskie Centrum Onkologii organizowało Marsz Nadziei oraz Białą Sobotę, podczas której mieszkanki Opola i regionu mogły wykonać bezpłatną mammografię w ramach programu skryningu (przesiewowego).

W tym roku Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony będzie inaczej. Nie będzie Marszu Nadziei, za to  w Białą Sobotą, 19 października, w Opolskim centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66A) panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach skryningu, a zainteresowania skorzystać z porad kardiologów (m.in. zbadać ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu) wziąć udział w konferencji naukowej poświęconej profilaktyce nowotworowej i kardiologicznej oraz w koncercie, w którym zagrają i zaśpiewają lekarze.

Wszystko to w ramach finału kilkutygodniowej kampanii profilaktycznej „Tony Zdrowia”, której pomysłodawcą jest, przypomnijmy, opolski kardiolog Marek kania oraz lekarze skupieni wokół Projektu „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie lekarskiej. Kampania została zainicjowana pod koniec sierpnia br. Pod hasłem „Profilaktyka i niepełnosprawność przy chorobach cywilizacyjnych”, a jej celem jest uzmysłowienie społeczeństwu, że profilaktyka i prozdrowotny styl życia stanowi sedno indywidualnych starań każdego z nas na rzecz własnego zdrowia, a zwłaszcza dwóm największym zagrożeniom cywilizacyjnym: chorobom układu krążenia, nowotworom oraz niepełnosprawności. Bo to od nas, pacjentów i potencjalnych pacjentów, a nie tylko lekarzy (czy szerzej: systemu opieki zdrowotnej), zależy długość i jakość życia każdego z ans z osobna.

I tak w sobotę, 19 października, jak zwykle od rana w nowym pawilonie poradnianym OCO (różowy z zielonymi oknami), w Pracowni Mammograficznej zainteresowane panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać mammografię w ramach programu przesiewowego (skryningowego, dla ubezpieczonych bezpłatnie co 2 lata). Do dyspozycji zainteresowanych będą również materiały edukacyjne na temat prowadzonych  przez OCO programów zdrowotnych oraz upominki dla pań po wykonaniu przez nie mammografii skryningowej (m.in. długopisy, torby, parasole, odzież reklamowa- do wyczerpania).

Dodatkowo, zarówno kobiety jak i mężczyźni (nie ma ograniczeń wiekowych) w godz. 10-13 będą mogli skorzystać z porad lekarzy kardiologów,  a także zbadać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy cukru.

Po zakończeniu badań odbędzie się konferencja naukowa poświęcona m.in. szczególnemu znaczeniu badań skryningowych w profilaktyce nowotworowej oraz zdrowemu stylowi życia w profilaktyce kardiologicznej. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Woy- Woyciechowski, nie tylko znany lekarz, ale i muzyk (autor wielu przebojów, m.in. hitu sprzed lat „Goniący kormorany”, śpiewanego przez Piotra Szczepanika). Konferencja rozpocznie się o godz. 16 w sali konferencyjnej Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii.

 

Obchody Dnia Walki z Rakiem Piersi oraz kampanie profilaktyczną „Tony Zdrowia” zakończy koncert „Sztuka nie tylko lekarska”, w którym wezmą udział muzykujący lekarze z kilku ośrodków w kraju, a nawet zagranicy, grający solo, w zespołach oraz śpiewający w chórach, a firmowanych przez „Projekt „Doktor Band” m.in. Blues Doctor, Chór bez Krtani, Chór Medicantos, Muzykanty, Reanimators. Gwiazdą Koncertu będzie Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne Gitary, notabene również lekarz. 

Organizatorzy kampani "Tony Zdrowia" zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w finale kampanii oraz w Białej Sobocie w dniu 19 października.