Podstawową opiekę zdrowotną na terenie gminy zapewniają trzy ośrodki: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gorzowie Śląskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Vita" w Kozłowicach oraz Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zdziechowichach. 
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gorzowie Śl. mieści się w dużym, przestronnym budynku przy ul. Krasickiego 8. Parter przychodni został w ostatnim czasie odremontowany. Gabinety i poczekalnie stały się kolorowe, miłe i przytulne. Czas oczekiwania na wizytę umila klasyczna, spokojna muzyka, która stanowi swego rodzaju muzykoterapię bardzo przez pacjentów chwaloną.

Zakres świadczeń oferowanych przez przychodnię jest bardzo szeroki. Swoje gabinety mają tu: lekarz internista p. Stefan, pediatra p. Dziurkowska, neurolog p. Zaporoski, dermatolog p. Zaporowska, a od 1 stycznia przyjmuje również ginekolog p. Kowalczyk. Wszyscy oni świadczą usługi w ramach kontraktu podpisanego z Opolską Regionalną Kasą Chorych i są one dla pacjentów bezpłatne. Mieści się tu również gabinet EKG, Gabinet Zabiegowy, Laboratorium pobierania materiałów do badań, a także prywatny gabinet stomatologiczny p. Klimczaka oraz Gabinet Kosmetyczny "La Visage" p. K. Podkówki.

Na miejscu w przychodni można także wykonać podstawowe badania laboratoryjne w pracowni p. Barbary Basta oraz skorzystać z bogato wyposażonego w wyspecjalizowany sprzęt gabinetu rehabilitacyjnego stacji Caritas, w którym pod okiem rehabilitantki p. Justyny Stefan wykonywane są zabiegi w przypadku różnych dolegliwości i schorzeń, np. choroby stawów, kości, po złamaniach, udarach. Wiele uwagi pracownicy poświęcają temu, aby dzieci przychodzące do poradni czuły się tutaj dobrze i bezpiecznie. Dlatego poczekalnię wyposażono w różne zabawki: lalki, klocki (są one codziennie dezynfekowane), a w gabinecie pani doktor Dziurkowskiej wiszą kolorowe rysunki wykonane przez najmłodszych pacjentów. Dzieci przynoszą je ze sobą, gdy przychodzą na wizytę kontrolną i zawsze mogą liczyć na słodką niespodziankę.

Lekarzom pomagają w pracy dyplomowane pielęgniarki: A.Czuchnicka, Cz.Frasałowicz, R.Sowiźrał, M.Wiener oraz pielęgniarka położna J.Nawrot. Ponadto przychodnia stale współpracuje z miejscową stacją Caritas, dzięki czemu mieszkańcy Gorzowa i okolic mają zapewnione całodobowe zabezpieczenie pielęgniarskie.

NZOZ obsługuje ponad 4.100 pacjentów, prowadzi wspólnie z lokalnymi władzami samorządowymi i Opolską Regionalną Kasą Chorych różnego rodzaju akcje w ramach oświaty zdrowotnej oraz programów promujących zdrowie, np. szczepienia dzieci przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.

Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 19:00, w sobotę od 8:00 - 12:00, a w niedzielę gabinet zabiegowy w godz. 8:30 - 9:30.

Godziny przyjęć lekarzy:

lek.med. Renata Stefan:  
   
poniedziałek, wtorek, czwartek:  8:00 - 14:00
wizyty domowe: 14:00 - 16:00
   
środa, piątek: 12:00 - 18:00
wizyty domowe: 10:00 - 12:00
   
soboty: 10:00 - 12:00
   

lek.med. Jolanta Dziurkowska:
   
poniedziałek, środa, piątek: 8:00 - 14:00
wizyty domowe: 14:00 - 16:00
   
wtorek: 12:00 - 18:00
wizyty domowe: 10:00 - 12:00
   
czwartek: 10:00 - 16:00
wizyty domowe: 16:00 - 18:00
   
soboty: 8:00 - 10:00

 

Na szczególną uwagę zasługuje działalność Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, które prowadzi Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Uszycach dla osób z lekkim upośledzeniem umysłowym, zwłaszcza z rodzin ubogich i patologicznych. Dla tych osób prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej, które są wypełnieniem czasu wolnego oraz pozwalają niektórym z wychowanków powrócić do życia w środowisku ludzi zdrowych.
ZGROMADZENIE BRACI SZKÓŁ
CHRZEŚCIJAŃSKICH W USZYCACH
Uszyce 18/19
46-310 Gorzów Śl.
tel. 0048 34 359 33 23
tel./fax. 0048 34 350 2233
sowuszyce@pro.onet.pl

więcej informacji na stronie www.braciaszkolniuszyce.org

W naszej gminie pomoc społeczna prowadzona jest także przez Parafialny Zespół Caritas w Gorzowie Śląskim i w Kozłowicach. Jednostki te niosą pomoc materialną i rzeczową rodzinom najuboższym. Jest to uzupełnienie pomocy organizowanej przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzowie Śląskim oraz Stację Opieki Caritas, świadczącą usługi medyczne na terenie całej gminy.