Gminne dożynki w Jastrzygowicach

Dożynki A.D. 2023 w Jastrzygowicach przechodzą do historii, ale z pewnością będziemy je jeszcze długo wspominać… Msza Święta dziękczynna za udane plony i chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, przepiękne korony dożynkowe, barwne korowody, występy artystyczne, strefa zabawy i animacji dla dzieci, dożynkowy kołocz i inne smakołyki przygotowane przez KGW Jastrzygowice – tak w wielkim skrócie podsumować można tegoroczne święto plonów.

 

 - Tradycja dożynkowa w naszej gminie rodzi się na nowo – mówił Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. – Rok temu świętowaliśmy w Nowej Wsi, w tym roku spotykamy się w Jastrzygowicach. To wielkie święto nie tylko rolników, ale nas wszystkich.- Dożynki to podziękowanie i my dziś dziękujemy: za plony, za to, że udało nam się je zebrać, za to, że mogliśmy się tu dziś spotkać i tak by można je jeszcze długo wymieniać  – kontynuował radny Damian Kulesa.   - Trzy tygodnie przygotowaliśmy się do dożynek i Tractor Pullingu i chyba nam się udało, ale tylko dzięki integracji, zaangażowali się wszyscy: rada sołecka straż, KGW – dopowiadał Daniel Wilhelm, sołtys Jastrzygowic.

 

 Jak dożynki, to i konkursy z nagrodami! Najpiękniejsze wieńce dożynkowe wykonali: 1. Jastrzygowice, 2. Kozłowice, 3. Uszyce, wyróżnienia: Kobyla Góra – Pakoszów, Zdziechowice, Nowa Wieś. W kategorii korowód dożynkowy zwyciężyli: 1. Kobyla Góra-Pakoszów, 2. Jastrzygowice, 3. Nowa Wieś, wyróżnienia: Kozłowice, Zdziechowice, Pawłowice.

 

Wielką atrakcją dożynek był Tractor Pulling, który przyciągnął tłumy! Dla niewtajemniczonych – zawody polegają na ciągnięciu przez traktor obciążnika na platformie. Podczas przejazdu ciężarek systematycznie przesuwa się na przód konstrukcji, utrudniając tym samym jazdę pojazdowi. Ruchoma platforma z obciążeniem, która przesuwa się do przodu w trakcie przejazdu sprawia, że sam start jest prosty, ale dotarcie do mety – trudne.  Im ciężarek jest bliżej przodu, tym mocniej wbija lemiesz w ziemię. Wzrasta tarcie i po czasie traktor zakopuje się i nie umie dalej jechać. Jak nie trudno się domyśleć - wygrywa ten, który przeciągnie przyczepę jak najdalej.