Otwarcie drogi

Droga w Skrońsku została oficjalnie otwarta.  

- Odbiór techniczny tej drogi odbył się w styczniu, czekaliśmy jednak na odpowiednią pogodę, by wspólnie z mieszkańcami i wykonawcą oficjalnie ją otworzyć - mówi burmistrz Gorzowa Śląskiego Rafał Kotarski.

Przebudowana została droga gminna nr 100823 O i wewnętrzna w Skrońsku.

W zakresie robót były m.in.: nowa nawierzchnia asfaltowa o długości 2479,28 km, odwodnienie drogi i odtworzenie rowów, oznakowanie pionowe i poziome.

- Kiedy pan burmistrz objął stanowisko, po raz pierwszy przyjechał do Skrońska, zobaczył w jak fatalnym stanie jest nasza droga, to od razu zapadła decyzja: trzeba ją zrobić - mówi Sebastian Dyrka, radny Rady Miejskiej Gorzowa Śląskiego i sołtys Skrońska. - Słowa zostały zamienione w czyn i za to w imieniu mieszkańców dziękuję.

Obecni na otwarciu drogi mieszkańcy nie szczędzili pochwał i to pod adresem władz, i wykonawcy (była nią firma Larix).

- Pracownicy urzędu, sam burmistrz także - ciągle przyjeżdżali, angażowali się, nadzorowali, firma też zrobiła dobrą robotę - dodaje Sebastian Dyrka.

- Mieszkam tu 50 lat i pamiętam jak w 1981 roku w czynie społecznym  woziliśmy tłuczeń, walcowaliśmy, ubijaliśmy go i takim sposobem ta droga była robiona, wytrzymała tyle czasu, oczywiście co roku te dziury były klejone - mówi Józef Kałużny, były sołtys Skrońska.  

- W końcu doczekaliśmy się prawdziwej drogi, świetnym rozwiązaniem są rowy wzmocnione ażurami, które zabezpieczą je i drogę przed uszkodzeniem podczas gwałtownych opadów deszczu - mówi kolejny z mieszkańców Mieczysław Naumowicz. - Do tego utwardzone są pobocza, z pewnością ta droga będzie na lata.

Cała inwestycja kosztowała 4.274.281,46 zł, w tym dofinasowanie z Rządowego Rozwoju Dróg wynosi 2.992.281,46 zł.  

Dodatkowo odtworzony został przepust, który zniszczony został w sierpniu 2022 w czasie gwałtownej ulewy. To zadanie wykonała firma Remost, a koszt to ponad 300 tys. zł.