17.11.2021 roku Gorzów był gospodarzem szkolenia dla samorządowców i pracowników urzędów oraz szkół z powiatu oleskiego.
Poprowadzili je przedstawiciele Stowarzyszenia „Europa Iuvenis”, które we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i pod patronatem marszałka Andrzeja Buły organizuje w 10 powiatach województwa warsztaty dla przedstawicieli administracji publicznej dotyczące budowania współpracy z młodzieżą na szczeblu gminy i powiatu.
Dzisiejsze spotkanie otworzyło nam oczy na szereg spraw związanych z dziećmi i młodzieżą - mówi Krzysztof Pietrzyński, sekretarz gminy Praszka. - Uczymy się, jakich błędów nie popełniać przy wspólnych projektach z Młodymi. Chyba wielu z nas nie zdawało sobie nawet sprawy, jak to delikatna materia. Są to w końcu młodzi obywatele wchodzący w dorosłe życie.
Dużo dowiedzieliśmy się na temat funkcjonowania młodzieżowych rad działających przy gminnych samorządach - mówi Dariusz Nowak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Gorzowie Śląskim. - Moim zdaniem utworzenie takiej rady w Gorzowie to świetny pomysł. Na co dzień obserwuję uczniów naszej szkoły, którzy bardzo aktywnie działają w samorządzie szkolnym.
PSP co roku - z pomocą rady rodziców - organizuje dwa wyjazdy integracyjne dla uczniów działających w szkolnym samorządzie. W październiku grupa ta brała udział w warsztatach na Politechnice Częstochowskiej, były też odwiedziny w kinie. Drugi wyjazd planowany jest w lutym.
Młodzi naprawdę są ambitni, mają własne pomysły i chętnie angażują się - kontynuuje dyrektor gorzowskiej podstawówki. - Zawsze w czasie Dnia Samorządności spotykają się z burmistrzem, zwiedzają urząd. Myślę, że rada daje jeszcze większe możliwości. To byłyby systematyczna praca. Młodzież miałaby okazję „dotykać” dokumentów urzędowych, zapoznawać się z nimi, być może opiniować wnioski i projekty dotyczące zadań skierowanych dla młodych.
Z pewnością dzieci i młodzież mają swój głos, trzeba tylko pozwolić im mówić - mówi Ania Sekienda, wicewójt Rudnik. - Pamiętam, jak w 2019 roku zorganizowaliśmy sesję dla młodzieży, by w ten sposób zobrazować jej pracę samorządu. To była cenna lekcja, dla nas samorządowców również. W 2020 i 2021 nie udało się, wiadomo co przeszkodziło - COVID.
Debatę oświatową zrobiliśmy w reżimie sanitarnym i to też było cenne doświadczenie, bo wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele, pedagodzy, przedstawiciele samorządu i rady. I okazuje się, że młodzież wcale nie ma wygórowanych marzeń. Czasem priorytetem jest zorganizowanie koncertu czy innej imprezy i to jest w zasięgu każdego samorządu, bo to nie są duże środki.
Szkolenie było okazją do wymiany dobrych praktyk, ale też do kooperacji pomiędzy gminami.
- Reprezentujemy jeden powiat, jesteśmy po sąsiedzku, a nie zawsze mamy czas, by się spotkać, wymienić doświadczeniami - kontynuuje Ania Sekienda. - I dzisiaj była ku temu świetna okazja. Akurat w mojej grupie warsztatowej byli reprezentanci Radłowa i Gorzowa i mamy wspólny pomysł, jak zainteresować młodych własną gminą, samorządem. Także prosimy o cierpliwość, dopracujemy szczegóły i na pewno będzie nas wspólnie widać i słychać.
- To było ważne i cenne szkolenie, które - mam nadzieję - już wkrótce zaprocentuje konkretnymi działaniami - potwierdza Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. - Szczegółów co do kooperacji z sąsiadami nie zdradzę, ale będzie się działo dużo dobrego, zapewniam. Jestem też jak najbardziej „za” powołaniem Młodzieżowej Rady Gminy w Gorzowie. Głos młodych ludzi jest dla mnie bardzo ważny, chcę wsłuchiwać się w pomysły dzieci i młodzieży. I na pewno - ten temat na najbliższy czas będzie jednym z moich priorytetów. Będę rozmawiał z dyrektorami naszych gminnych szkół, ale też Zespołu Szkół w Gorzowie, dla którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, o powołaniu takiej Rady. Wierzę, że wspólnymi siłami to się uda. Zwłaszcza, że w Gorzowie młodzież mamy fantastyczną. I mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie będziemy pracować na rzecz całej gminy.