Partnerski obóz międzynarodowy

 

Partnerski obóz międzynarodowy i oficjalna wizyta władz miasta Landsberg w Gorzowie Śląskim dobiegły końca. Na szczęście pozostały - piękne wspomnienia i deklaracja dalszej współpracy pomiędzy naszymi miastami.

 

Partnerskie obozy międzynarodowe organizowane są od 2010 roku - wówczas to dzieci z naszej gminy po raz pierwszy gościły w niemieckim Landsbergu, rok później odbyła się rewizyta. I tak rok w rok, z nieplanowaną dwuletnią przerwą wymuszoną pandemią.  

 

W ubiegłym roku powróciliśmy do tej dobrej, wypracowanej przez lata tradycji. Wówczas nasze dzieci były goszczone w Niemczech, a w tym roku w naszej gminie przez tydzień gościliśmy niemieckich uczniów. Miejscem obozowiska był Specjalny Ośrodek….. To właśnie tam stanęły ogromne namioty, w których nocowali uczestnicy obozu ze strony polskiej i niemieckiej. Grupa miała zapewniony bogaty program. Była na basenach - w Bąkowie i w Oleśnie. Uczestniczyła w warsztatach garncarskich i z tworzenia świec żelowych i mydełek. Zobaczyła strażacki pokaz w wykonaniu OSP Uszyce. Odwiedziła opolskie zoo, Family Point w Kujakowicach oraz Ranczo Zagata. Wzięła udział w zajęciach sportowych na naszej hali widowiskowo-sportowej oraz plastycznych w domu kultury. Warsztaty malowania stopami, kino, dyskoteki i tak by pewnie można jeszcze długo wymieniać. Jednym słowem atrakcji nie brakowało! I pewnie program nie byłby tak bogaty, gdyby nie dotacja z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, którą pozyskaliśmy na ten projekt.

 

Druga odsłona tegorocznego obozu to oficjalna wizyta władz miasta Landsberg. W sobotę w towarzystwie Steffena Müllera przyjechał burmistrz Tobias Halfpap, który urzęduje od pół roku i po raz pierwszy miał okazję zobaczyć Gorzów. I tu program był napięty: spacer po Gorzowie, wizyta w szkole i spotkanie z dyrektorem Dariuszem Nowakiem, zwiedzanie MGOK-u i sali widowiskowo-sportowej, kościołów, winnicy w Pawłowicach i młyna w Uszycach. A na koniec wspólny występ gorzowskich i niemieckich dzieci, upominki od burmistrzów dla nich i opiekunów, do tego wspólny obiad w i fotografia (z przyjemnością ją publikujemy), która pozwoli zatrzymać te dobre chwile na dłużej.

 

Wielkie podziękowania należą się opiekunom, którzy spisali się na medal. Ze strony polskiej opiekunami byli: Joanna Koziołek (kierownik obozu), Anna Wolna, Anita Giacka- Popiel, Izabela Stachulec i pielęgniarka Krystyna Kansy Kucharz, ze strony niemieckiej: Riccardo Milzsch (kierownik), Carsten Töpe, Susann Oehmig i Jessica Neumann. Podziękowania należą się również Specjalnemu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Uszycach, który już po raz kolejny z chęcią gościł nasz obóz. Dziękujemy właścicielom Młyna w Uszycach za pokazanie i oprowadzenie po tym wyjątkowym miejscu, dziękujemy również niezawodnym jak zawsze strażakom z OSP Uszyce oraz proboszczom - ks. Józefowi Dziukowi, ks. Andrzejowi Markowskiemu i panu Henrykowi Mrozkowi za pokazanie bogactwa naszych kościołów.

 

Partnerski Obóz Młodzieżowy finansowany był ze środków budżetowych Gminy Gorzów Śląski oraz z dotacji uzyskanej z Polski- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.