ZABYTKOWE PEREŁKI
Na terenie naszej gminy znajdują cztery zabytkowe drewniane kościoły, będące częścią szlaku drewnianego budownictwa sakralnego.
Najstarszym jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uszycach, który wzmiankowany był już w 1386 roku, obecny konsekrowany by w 1517 roku. W kościele tym grywał Emanuel Kania- znany polski kompozytor, pianista i organista pochodzący w Uszyc. W jego twórczości widoczny jest wpływ Fryderyka Chopina. Będąc w Uszycach warto również zobaczyć zabytkowy dwór z końca XVIII wieku z okalającym go pięknym i rozległym parkiem oraz urokliwą aleję kasztanową z ponad 100 letnimi drzewami.
Kościół św. Mikołaja i matki Boskiej Częstochowskiej w Gołej wzmiankowany był już w 1353 roku. Obecny pw. Św. Mikołaja pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Jest kościołem filialnym w Zdziechowicach.
Piękny jest również kościół parafialny w Kozłowicach pw. Św. Jana Chrzciciela wzniesiony w II połowie XVII wieku z fundacji szlachcica Adama von Frankenberga. Miedzy Kozłowicami a Pawłowicami wznosi się okazała pomnik przyrody- dąb szypułkowy. W Pawłowicach z kolei znajdzie się coś dla znawców wina i zapalonych enoturystów, bowiem w pobliżu tzw. Górki Pawłowickiej rozpościerają się pola winne. Sam proces produkcji regionalnych win odbywa się w pobliżu Pałacu Pawłowice, w którym turysta może również znaleźć odpoczynek.
Filialną perełką drewnianego kościoła kozłowickiego jest kościół pw. Św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Jamach, o który wzmiankowany był w 1679 roku, potem uległ zniszczeniu. W kolejnej wzmiance z 1792 roku jest mowa o ponownym zbudowaniu tego kościoła z fundacji hrabiego Karola Zygmunta von Aulock.
Pozostając przy zabytkach sakralnych nie można pominąć faktu, że przez wiele lat w Gorzowie Śląskim w zgodzie obok siebie istnieją dwa kościoły- rzymskokatolicki i augsburski. Kościół ewangelicki został wzniesiony w latach 1855-1857. Rzymskokatolicki pw. Trójcy świętej zbudowany jest w stylu neogotyckim na planie Krzyża. Na placu kościelnym staraniem księdza proboszcza Dziuka stanęła dzwonnica, na której zawisł Dzwon Jana Chrzciciela z 1711 roku.
Gmina Gorzów Śląski jednak posiada również wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Na tak małym terenie, jaki zajmuje Gmina Gorzów Śląski znajduje się wiele dworów i pałaców, każdy ze swoją piękną historią. Niektóre nadszarpnięte rydwanem czasu, inne doczekały się dobrych czasów i zostały pięknie odrestaurowane. Sama zabudowa rynku w Gorzowie Śląskim również jest zabytkowa.