RYS HISTORYCZNY

Nazwa miasta od wiek贸w funkcjonowa艂a w dwojakiej postaci: polskiej- Gorz贸w i niemieckiej- Landsberg. Wraz z nap艂ywem niemieckich osadnik贸w i za艂o偶eniem grodu w XIII wieku w oficjalnym u偶ytku utrwali艂a si臋 niemiecka nazwa Landsberg, jednak w potocznym j臋zyku rodzimej ludno艣ci ci膮gle trwa艂a stara s艂owia艅ska forma- Gorz贸w. Znamiennym jest, 偶e obie nazwy- niemiecka i polsa, w ci膮gu nast臋pnych wiek贸w funkcjonowa艂y r贸wnolegle, a miejskie piecz臋cie w swej otoczce mia艂y raz jedn膮, raz drug膮 nazw臋. 
Od wiek贸w ziemi gorzowskiej s膮dzone by艂o by膰 obszarem pogranicznym. Rzeka Prosna p艂yn膮ca obrze偶em miasta stanowi艂a odwieczn膮, naturaln膮 granic臋, oddzielaj膮c najpierw 艢l膮sk od Wielkopolski, p贸藕niej Prusy od Rzeczypospolitej, w latach 1815- 1918 Prusy od Rosji, a do 1922 roku odrodzon膮 z zabor贸w Polsk臋 od Rzeszy. W贸wczas w u偶ytku funkcjonowa艂a niemiecka nazwa miasta- Landsberg in Oberschlesien. Po w艂膮czeniu miejscowo艣ci w 1945 roku do polski przywr贸cono jej s艂owia艅sk膮 nazw臋- Gorz贸w 艢l膮ski. 
Wed艂ug powszechnie przyj臋tej opinii, Gorz贸w zosta艂 za艂o偶ony w 1241 roku. Twierdzenie to jednak nie ma 偶adnego pokrycia w zachowanych 藕r贸d艂ach. Historycznie wiarygodnymi zapisami, wzmiankuj膮cymi o pwostaniu grodu s膮 艣redniowieczne dokumenty wydane przez Kuri臋 Wroc艂awsk膮. W 艣wieckich 藕r贸d艂ach pisanych, o kasztela艅skim charakterze grodu 艣wiadczy艂 dokument z 3 marca 1274 roku. W贸wczas kasztelan Gorzowa- Miko艂aj Rudy (Rafus) by艂 艣wiadkiem nadania przywilej贸w w贸jtowy Kluczborka przez ksi臋coa Henryka IV. Natomiast pierwszy dokument, w kt贸rym Gorz贸w wzmiankowany jest jako miasto, pochodzi z 1294 roku- wtedy to juz figurowa艂 jako miasto, nie jest wiadome jednak kiedy nim si臋 sta艂. 
Do tego czasu Gorz贸w nale偶a艂 do Ksi臋cia Wroc艂awskiego, po czym przy艂膮czony zosta艂 do Ksi臋stwa G艂ogowskiego. Po 艣mierci Henryka G艂ogowczyka (1309) w dokumencie podzia艂owym z 29 lutego 1312 roku zaznaczono przynale偶no艣膰 Gorzowa ze swoim okr臋goiem do Ksi臋stwa Ole艣nickiego, p贸藕niej (1323) do Ksi臋stwa Brzesko- Legnickiego, od 1331 r.- jako lenno korony czeskiej. W latach 1341- 1356 Gorz贸w przej艣ciowo nale偶a艂 do Kazimierza Wielkiego, p贸藕niej do ksi膮偶膮t opolskich. Przez ponad dwa stulecia (XV- XVII) Gorz贸w pozostawa艂 w prywatnych r臋kach rodziny Frankenberg贸w z Pro艣lic ko艂o Kluczborka. Od 1526 roku dynasti膮 panuj膮c膮 na 艢l膮sku stali si臋 Habsburgowie, cho膰 w ograniczonym stopniu- 艢l膮sk zachowa艂 pewn膮 niezale偶no艣膰 samorz膮dow膮 i j臋zykow膮. R贸wnie偶 i w p贸藕niejszych latach Gorz贸w cz臋sto przechodzi艂 z r膮k do r膮k. W skutek pierwszej wojny 艣l膮skiej (1740- 1742) Gorz贸w zmieni艂 sw膮 przynale偶no艣膰 pa艅stwow膮. Traktatem wroc艂awskim z 1742 roku 艢l膮sk zosta艂 oderwany od Habsburg贸w i przy艂膮czony do Prus.  
Ludno艣膰 Gorzowa w epoce feudalnej by艂a posla. R贸wnie偶 wizytacja kanoniczna w 1679 roku stwierdza, 偶e w ko艣ciele gorzowskim wyg艂aszano kazania wy艂膮cznie w j臋zyku polskim. Jednak偶e pod koniec XIX wieku uwydatniaj膮 si臋 du偶e post臋py germanizacji w Gorzowie Przyczyni艂y si臋 do tego nap艂yw ludno艣ci niemieckiej, emigracja starych gorzowian, wynaradawianie si臋 pod wp艂ywem szko艂y, urz臋d贸w, s艂u偶b wojskowych i ko艣cio艂a. Na pocz膮tku XX wieku wzm贸g艂 si臋 nacisk germanizacyjny. Znalaz艂o to odbicie w wyborach do parlamentu Rzeszy w 1912 roku, w kt贸rych to na pos艂a wybrany zosta艂 niemiecki obszarnik Meyer z Paw艂owic. Podobnie by艂o podczas powsta艅 艣l膮skich oraz w okresie plebiscytowym, gdzie zdecydowan膮 wi臋kszo艣膰 stanowili Niemcy. Na mocy uk艂ad贸w ja艂ta艅skich w 1945 roku 艢l膮sk wraca do Polski. 
Gorz贸w podlega艂 wiekowym wp艂ywom kultur 艣cieraj膮cych si臋 na pograniczu Czech, p贸藕niej Austrii, Polski i Prus. Miasto zamieszkiwa艂a wieloreligijna ludno艣膰 polska, niemiecka, 偶ydowska i czeska. Patrz膮c jednak na ca艂e wieki wsp贸lnego 偶ycia kultur 偶ydowskiej, prtestanckiej i katolickiej jednego Gorzowa to niekontrolowanych rozruch贸w bywa艂o niezwykle ma艂o. Wa偶niejsze jednak od tego jest istnienie namacalnych dowod贸w na poprawno艣膰 wsp贸艂偶ycia. 艢ladami minionych lat zachowane s膮 zabytki architektury sakralnej, w tym drewnianej. Na zach贸d od rynku wznosi si臋 ko艣i贸艂 ewangelicki z lat 1855- 57, na p贸艂nocny zach贸d neogotycki ko艣ci贸艂 parafialny 艣w. Tr贸jcy z lat 1895- 97. Dzi艣 juz nieistniej膮ca synagoga powsta艂a ze zbi贸rki swych wsp贸艂wyznawc贸w w latach 1864- 65. Stan臋艂膮 obok gmach dzisiejszego Urz臋du Pocztowego, lecz wskutek prze艣ladowa艅 hitlerowskich uleg艂a zburzeniu w 1938 roku.   

馃憢